GÖNÜLLÜLÜK

GÖNÜLLÜ ÖYKÜLERİ

Selma Hekim,

Tarlabaşı Toplum Merkezinde gönüllü olmak uzun zamandır aklımda olan ama bir türlü harekete geçip başvuramadığım birşeydi. Öyle içten bir niyetmiş ki ben başvurmadan bir arkadaşım vesilesiyle onlar bana ulaşıp bir proje kapsamında Sanat Atölyesi yapmamı teklif ettiler. Hayal ettiğim şey gerçek olmuştu. Ne yapıp edip işten uygun saatler için izin koparıp 2018 Şubat’ta sanat atölyesine başladım ve dokuz aydır atölyelerimiz sürüyor.

Atölyelerde yaşananları yazarak anlatmak çok zor; her çocukla tek tek kurulan bağlantı ayrı, bütün grubun dinamiği ve beraber birşey oluşturmanın ritmi ayrı. Çocukları bir birey olarak görüp, onlara söz hakkı verip, onları dinlediğinizde; ihtiyaçlarını gördüğünüzde çocuklarda yaşanan dönüşüm bu işteki en büyük kazanç, sizdeki dönüşüm de cabası. Bazen atölyede tıkandığım zamanlar oluyor. Çocuklar sevmiyorlar yaptığımız şeyi ya da hemen hızlıca bitiriyorlar işlerini, o zaman işi zevkli hale getirmek için ya da biraz uzatmak için çocuklarla beraber atölyeye birşeyler ekliyor ya da olanı başka bir şeye dönüştürüyoruz. İşte bu dinamik halin kendisi ve sonucunda çıkan ortak yaratım iyice keyifli hale getiriyor atölyeleri.

Çocukların dünyasında yaratıcılıkla buluştukları, kendilerini sanatla ifade ettikleri bu özel zamanları çoğaltmanın onlarda açabileceği kapıları kendi çocukluğumdan biliyorum. Bunun gerçekleşmesi için orada canla başla çalışanları görmek, diğer gönüllülerle tanışmak geleceğe dair umudumu güçlendiriyor.

2019.

GÖNÜLLÜ ÖYKÜLERİ