GÖNÜLLÜLÜK

GÖNÜLLÜ ÖYKÜLERİ

Evin Taş, 34

Tarlabaşı Toplum Merkezi ile tanışmam bir arkadaşım vasıtasıyla oldu. Daha önce çok uluslu bir şirkette Kurumsal Sosyal Sorumluluk yöneticisi olarak çalışmaktaydım. Sivil toplum örgütleri ve faaliyetleri hakkında bilgim vardı. Bu sefer de çizginin diğer tarafında, aktif olarak katkıda bulunmak istedim. Çocuklarla çalışan, şık kalabalık toplantılarda renkli powerpointlerle rakamlarla kaplanmış sunumlara boğulmuş bir STK değil de, yaptığı işi ve etkisi görülen, tabiri caizse 'cabbar cevval' bir yapılanma ararken yolum Tarlabaşı Toplum Merkezine çıktı. Kendi yeteneklerim çerçevesinde TTM'ye faydalı olmaya çalışıyorum bir süredir. Sosyal medya hesapları, stratejileri ve yönetimi konusunda destek olmaya çalıştım. Fon bulma denemelerim de oldu ama başarısız oldum. Fakat bu uzun bir yol ve yılmadan yürümeye devam etmek gerektiğini yaşayarak öğreniyoruz.

Burada beni en çok etkileyen şey TTM çalışanlarının özverisi ve bitmek bilmeyen enerjisi oldu. Tüm yorgunluğa ve kimi zaman duvar gibi insanın önüne çıkan olumsuzuklara rağmen gülümsemeye ve çalışmaya devam etmeleri benim için de bir motivasyon kaynağı haline geldi. Gönüllüler, TTM çalışanları, çocuklar, kadınlar, Tarlabaşında kocaman, sürekli devinen, hiç durmayan bir aile haline gelmiş durumda. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı, çocukların gözlerindeki parlaklıkla ancak açıklanabilen güzellikler yaratılıyor. Bu sene atölyelerde de destek olmak ve o çocuk kahkahalarından payıma düşen güzel enerjiyi almak istiyorum. Gönüllülük, gönlün geçince gidivermeyecek, büyük sorumluluk gerektiren bir iştir. Bunun bilinciyle gerekli her konuda destek vermeye devam edeceğim. Bu, beni de iyi yönde değiştiren ve geliştiren bir süreç oluyor.

Son olarak, TTM ile tanışmadan önce Tarlabaşını neredeyse hiç tanımıyordum. Benim dünyama yeni bir boyut olarak girdi Tarlabaşı bölgesi. Şehrin merkezinde ama bir o kadar uzakta, dokunuverecekmişsin gibi ama ellerini yakan; tarihin, dünün ve bugünün acılarını kagir binaları ve insan yüzleriyle taşıyan bu yorgun semtte, TTM hiç durmadan, azimle çalışıyor. Bunun bir parçası olduğumu düşünmek bana mutluluk veriyor.

2014.

GÖNÜLLÜ ÖYKÜLERİ