SÜRELİ ETKİNLİKLER

TARİH: Ocak-Ağustos 2019
YAŞ ARALIĞI: 9-15 yaş

Çocuklar için Kültürel ve Doğal Miras

Tarlabaşılı 9-15 yaş arası çocukların kültür ve turizm profesyonelleri desteğiyle kültürel miras farkındalığı kazanmaları ve yaşadıkları şehri daha iyi tanımaları için Dünya Mirası Rehberleri Derneği (WHG) ile bir proje başlatıldı.

2019 Ocak-Ağustos ayları arasında gerçekleştirilen projede gezi odaklı faaliyetlerin devamında uygulama takip atölyeleri yapıldı. Gezi ve atölyelere 28 çocuk katıldı.

Atölyeler
1. Oyunlarla Miras Listesi'nde İstanbul ve Türkiye
2. Resimlerle Kültürel Miras
3. Yaratıcı Drama – Beyoğlu'nda yaşam
4. Maket Yapımı 5. Çocukların Rehberliğinde Tarlabaşı Turu
6. Ağaçlar-Gezi Parkı

Geziler
1. Türk İslam Eserleri Müzesi ve Topkapı Sarayı
2. Dolmabahçe Sarayı ve Resim Müzesi
3. Beyoğlu Gezisi
4. Haliç ve Rahmi Koç Müzesi
5. Deniz Müzesi-Boğaz Turu
6. Atatürk Arboretumu ve Belgrad Ormanı
7. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi
8. Ayasofya, Arkeoloji Müzesi

Fotoğraflar için tıklayın
TARİH: Haziran-Aralık 2019
YAŞ ARALIĞI: 8-12 yaş

Çocukların Kenti PROJE WEB SİTESİ İÇİN TIKLAYIN

Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) işbirliği ile Mikro-fon hibe programı kapsamında yürütülen proje, Tarlabaşı'nda yaşayan 8-12 yaş aralığındaki Türkiyeli ve Suriyeli çocukların yaşadıkları mahallede sık kullandıkları ve oyun oynadıkları güzergâhlar içinde maruz kaldıkları temel hak ihlallerini çocukların gözleri ve adımları aracılığıyla görünür kılmayı ve kent yaşamına eşit erişim konusunda geliştirdikleri çözüm önerilerini ilgili kurumlarla paylaşabilmelerine aracı olmayı hedefledi.

“Kent Hakkı”, “Beyoğlu'nda Gezersin” ve “Kenti Siz Tasarlasaydınız” atölyelerine katılan 12 çocuk, yaşadıkları mekânların kendi hayallerini içeren yeni versiyonlarını fotoğrafların üzerinde kolaj tekniği uygulayarak tasarladılar. Projenin çıktılarından bir kitapçık ve web sitesi oluşturuldu.

Çocukların Kenti: Kitapçık
TARİH: 2019
YAŞ ARALIĞI: 10-14 yaş
İŞBİRLİĞİ: İKSV Alt Kat

İKSV Alt Kat Atölyeleri

İKSV Alt Kat Masal Atölyesi TTM'den 5 Çocuk 12 hafta boyunca her hafta sonu İKSV Alt Kat'ta Deniz Soruklu Evren'in kolaylaştırıcılığında İstanbul Masalları Yazım ve Anlatım atölyesine katıldı. Çocuklar atölyede kendi masalları üzerine çalıştı. Katılımcı çocukların yazıp çizdiği masallar Naristan isimli kitapta bir araya getirildi.

13 Ekim'de TTM'den 9 çocuk, yürütücülüğünü Gizem Kıygı'nın yaptığı Şehir Dedektifi atölyesine katılmak üzere İKSV Alt Kat'ta yer aldı. Atölyede Beyoğlu'nu ve kullandığımız kamusal alanları çocuk dostu perspektifle yeniden tasarlayıp Beyoğlu ile ilgili kişisel hafıza haritaları çıkarıldı.

Tarlabaşı Toplum Merkezi ve Beyoğlu Dr. Tevfik Sağlam Ortaokulu’ndan gelen 10-14 yaş yaş arası katılımcılar, sanatçı Alper Aydın’ın yürütücülüğünde 6 hafta boyunca farklı materyalleri deneyimledikleri bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Çocuklar sanatın duvar resimlerinden günümüze kadarki sürecini keşfettikleri çalışmaların sonunda Beyoğlu’nda mekana özgü ve geçici kolektif bir eser ürettiler.

Fotoğraflar için tıklayın
TARİH: Ocak-Şubat 2019
YAŞ ARALIĞI: 10-14 yaş
İŞBİRLİĞİ: İKGV

İKGV ile Kitap Okuma Atölyesi

İKGV işbirliğiyle 9 hafta boyunca her perşembe gerçekleşen Kitap Okuma Atölyesi Suriyeli ve Türkiyeli çocukların birlikte katıldığı ve hikaye kitapları aracılığıyla çeşitli konular üzerine konuştukları, tartıştıkları bir atölye oldu. Kolaylaştırıcılığını Senem Sahlar'ın yaptığı okunan kitaplardan bazıları: Boynu Yamuk, Bu Dünya Kimin?, Ben Bir Kediyim ve Heybedeki Sır. Ocak ve Şubat ayları içerisinde toplamda 9 kez gerçekleştirilen atölyelere 18 çocuk katıldı.

Fotoğraflar için tıklayın
TARİH: Ekim 2019-Mayıs 2020
YAŞ ARALIĞI: 10-14 yaş
İŞBİRLİĞİ: ARTER

ARTER Gençlik Konseyi

ARTER'de Güneş Terkol'un kolaylaştırıcılığında başlayan Gençlik Konseyi'nde TTM'den 10-14 yaş aralığındaki 10 çocuk, Ekim ayından itibaren her cumartesi akranlarıyla bir araya gelip, sanat aracılığyla ortak üretimde bulunuyor. TTM Atölye yürütücüleri eşliğinde ARTER’e giden çocuklar resim, müzik, drama, el işi gibi alanlarda birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştiriyor. Atölyeler Mayıs 2020'ye dek devam edecek.

Fotoğraf için tıklayın