DUYURULAR

Parlayan Çocukların Seçim Öncesi Değerlendirmesi

Parlayan Çocukların Seçim Öncesi Değerlendirmesi

23.06.2018

Parlayan Çocukların Seçim öncesi Değerlendirmesi: “Cumhurbaşkanı adayları bizi kandırmasınlar! Hava atmasınlar! Ayrımcılık yapmasınlar!

Parlayan Çocuklar ile 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili röportaj yaptık. Çocuklar Türkiye’nin en büyük probleminin kötü çevre koşulları olduğnu söylüyor ve devam ediyorlar:

-Temiz hava sorunumuz var. Yeterli oksijen alamıyoruz. Sokaklar pis, her yerde çöp var, bacalardan çıkan dumanların içinde yaşıyoruz. İşsizlik büyük sorun, çevremizden görüyoruz kimse iş bulamıyor. Bulsalar bile iş verenler çok çalıştırıp az para veriyorlar ya da sebepsiz yere işten çıkarıyorlar. Evlere çok yemek girmiyor. Ev bulunmuyor. Sokakta çok fazla evsiz insan var. Suriyeliler zorluk çekiyor. Sokaklarda rahat değiliz. İstiklal’e bile çıksak adamlar sokakta sıkıştırıyor, rahat edemiyoruz.

Peki çocukların en büyük sorunu ne sizce?

-Çocukların en büyük sorunu özgürlük ve ailelerinden gördükleri şiddet. Özgürlükleri kısıtlanıyor çocukların. Çevremizde hiç oyun oynayabileceğimiz yerler yok. En yakın park bile evimizden çok uzakta, yalnız başımıza parka gidemiyoruz, korkuyoruz. Parklar geniş değil. Koşacak doğru düzgün yer yok. Oyuncaklar, salıncaklar az. Sokakta yaşlılar, hastalar oyun oynamamızı istemiyorlar, parklarda bizi oyuncaklardan indirip kendi çocuklarını bindiren yetişkinler var. Yeterince eğlenemiyoruz.

Okulda çok fazla ödev veriliyor ve çocukları çok yoruyorlar. Öğretmenler hep bizi tehdit ediyor ya da bize bağırıyorlar. Öyle bağırıyorlar ki biz korkuyoruz. Bazı öğretmenler ders anlatmıyor. Mesela öğretmen derste sürekli video açtığı için İngilizce öğrenemiyoruz. Çocukları döven çocuklar var, öğretmenler ya da müdür bunu görmezden geliyor. Problemlerimizi önemsemiyorlar, öğretmenlere sıkıntılarımızı anlattığımızda “boşverin” diyorlar. Ayrıca haksızlık yapıyorlar.

Teknoloji sorunu var, yani çocuklara çok zarar veren mavi balina ve marina oyununu kaldırmaları gerekiyor. Ayrıca anne babalar da öğretmenler de sürekli telefonları ile ilgileniyor, telefondan haber okuyorlar, başlarını telefondan kaldırmıyorlar, bizimle ilgilenmiyorlar.

Bir ülke sizce nasıl zenginleşir?

-Bir ülkede barış ve kardeşlik olursa o ülke zenginleşir.

Bir ülkede barış ve kardeşlik neden olmalı?

-Yoksa çocuklar nasıl gülecek? Rengarenk bir dünya için bu gerekli. Bir de çöpleri toplarlarsa barış gelir.

Bu ülkede neden barış ve kardeşlik sorunu var?

-İnsanlar birbirine kaba davranıyor. Bazen karı koca kavgası çok oluyor. Anne baba kavga edince çocuklar çok ağlıyor.

Cumhurbaşkanı adayı ülkenin başına geçtiği zaman ilk iş ne yapsın?

İlk iş çocukların özgürlüğünü sağlasınlar! Çocukları rahat bıraksınlar! Çocukların güvenliğini sağlasınlar!

Bilgisayarda kötü oyunları yapanları bulsunlar. Güvenli internet kullanamıyoruz. Çocukları korkutan internet içeriklerini kaldırsınlar.

Kiramızı ödeyemiyoruz, kiraları indirsinler, faturalar çok yüksek.

İşsizliği çözsünler. Yapılan işlerin karşılığı alınsın, işçilerin hakları korunsun.

Televizyonda çocuklar için daha çok şey olsun. Ülke iyi olsun diye çöpleri toplasınlar, hırsızları yakalasınlar ve geri dönüşüme önem versinler. Ülkenin huzuru için uyuşturucu satıcılarını bulsunlar, katilleri ve tecavüz edenleri yakalasınlar.

Bir politikacının samimi ve içten olduğunu nasıl anlıyorsunuz?

Gözlerinin içine bakıyoruz. Herkese saygı duyarsa onun iyi kalpli olduğunu düşünürüz.

Ülkeyi yöneten bir insandan beklentiniz ne?

Mesela insanları tehdit etmesin, her çeşit müziğe saygılı olsun. Emir vermesin kimseye, kendini her şeyin üstünde görmesin.Parlayan Çocuklar, Haziran 2018