TTDD

Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği

Kuruluş amacını, Tarlabaşı toplumunu desteklemek olarak belirleyen Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği, 5 Haziran 2007 tarihinde kuruluşunu resmen tamamlamıştır.

Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği, Merkez'i yaşatabilmek ve faaliyetlerinin devamını sağlayabilmek amacı ile kamuoyunda, medyada faaliyetlerin tanıtımı ve mali destek sağlanması yolunda çalışmalar sürdürmektedir.

Yönetim Kurulu
  • Gizem Külekçioğlu Başkan
  • Cem Demirayak Başkan Yard.
  • Murat Çelik Sekreter
  • Berkay Hacımustafa Sayman
  • Melda Akbaş Üye
Denetim Kurulu
  • Aslı Silahtaroğlu Bekmen
  • Buse Demir
  • Ayşegül Özadak
Dernek Tüzüğü için tıklayın Bağışçı hakları için tıklayın

TARİHÇE

Tarlabaşı Toplum Merkezi, İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Beyoğlu Tarlabaşı semtinde kente göçle gelenlerin kent yaşamına eşit katılımını desteklemek amacıyla oluşturulan bir pilot proje olarak başlamıştır.

Farklı kültürlerin, göçten kaynaklanan uyum sorunlarının, yoksulluğun, işsizliğin, kayıtdışı ve yasadışı ilişkilerin yoğun olarak bulunduğu Beyoğlu-Tarlabaşı bölgesinde 2005 yılında bir Toplum Merkezi oluşturma projesi hazırlanmış; merkez, Avrupa Komisyonu "Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Girişimi Mikro Proje Programı"ndan destek alınarak Eylül 2006 tarihinde çalışmalarına başlamıştır. Haziran 2007 tarihinde Merkez'in çalışmalarının sürdürülebilmesi için proje kapsamında Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği'nin kuruluşu gerçekleştirilmiştir. Tarlabaşı Toplum Merkezi faaliyetleri dernek tarafından yürütmektedir.

Tarlabaşı Toplum Merkezi, maddi kaynak olarak 2007 Kasım tarihinde sonlanan Avrupa Komisyonu fonu dışında 2006 yılında Dünya Bankası kaynaklı Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu - Sosyal Riski Azaltma Projelerine de kabul edilmiş ve destek almıştır.

Aralık 2007 - Aralık 2008 tarihleri arasında ise Avrupa Komisyonu'ndan Çocuk Hakları konulu bir projeden ve ABD'den bir özel vakıftan sağlanan kısmi destekler ile çalışmalar sürdürülmüştür. 2009 ve 2010 yılları için ABD'deki Vakıf, Tarlabaşı Toplum Merkezi'ne tam destek vermeye devam etmiştir. Bu dönemde müzik atölyeleri için Hollanda Konsolosluğu'ndan destek alınmıştır.

2010 yılında İsveç Olof Palme Merkezi'nden sağlanan destek ile ritim atölyesi ve Çocuk Kulübü faaliyetleri yürütülmüştür. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri kapsamında kadınlar ve çocuklara yönelik olmak üzere iki proje gerçekleştirilmiştir. "Kadınlarla Resim Çalışması" projesiyle Tarlabaşı sakini olan kadınlarla semtin sokaklarında tefler üzerinde resim çalışmaları yapılmış ve proje sonunda yine Tarlabaşı sokaklarında bir sergi düzenlenmiştir. "Tarlabaşı'nda Gitar Sesleri" projesi kapsamında Tarlabaşı'ndan çocukların katılımıyla bir semt orkestrası oluşturulmuş ve çalışmaları sonunda bu orkestra Kasım ve Aralık 2010'da dört konser vermiştir.

2010- 2013 yılları arasında TTM'deki ana sınıfı ve sanat atölyeleri İsveç Olof Palme Merkezi desteğiyle "Anne çocuk birlikte öğreniyor" ve "Tarlabaşı'ndaki Çocuklar için Sosyal Destek" projeleriyle desteklenirken müzik atölyeleri İsveç Konsolosluğu tarafından fonlanmıştır. Ayrıca, derneğin yaptığı protokol ile 2011-2014 yılları arasında da İstanbul Bilgi Üniversitesi merkez için katkı sağlamıştır.

2014 yılından itibaren bütçe hacmindeki değişiklikler dolayısıyla merkez Kalyoncukulluk Caddesi üzerinde yer alan beş katlı binadan Çukur Mahallesi, Zerdali Sokak'ta yer alan 70 m2'lik yerine taşınmıştır. 2014-2015 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi'ne ek olarak İsviçre Lunt Foundation, Sabancı Vakfı ve British Community Council desteğiyle merkez çalışmaları devam etmektedir.

BİZ KİMİZ

Tarlabaşı Toplum Merkezi'nin kadrosu

Remziye Bozkuyu

Remziye Bozkuyu

Ofis Sorumlusu