GEÇMİŞ PROJELER

TARİH: Jan-Sept 2018
BÜTÇE: 84.706USD

Building Resilience among Vulnerable Syrian Refugees

The project aimed at providing psychosocial support to women and children in Tarlabasi to achieve and sustain personal and interpersonal well-being and to contribute to social cohesion among refugee and host communities, at increasing knowledge about education facilities, and at creating a supportive environment for the staff and volunteers of TTM through trainings and supervision. 60 children participated the activities and 62 volunteers/staff were trained in working with children.

TARİH: Sept 2017-Feb 2018
BÜTÇE: 49.000USD
İŞBİRLİĞİ: Embassy of UK

Tarlabaşı Toplum Merkezi’nden Destek Alan Mülteci Çocukların Eğitime Erişim Açısından Güçlendirilmesi

Bu proje, bir yandan 2014 yılından beri sürdürdüğümüz ve çocuklarla ilişkilerde güven ve devamlılığı sağladığımız çalışmalar sürerken, –normal koşullarda- temel bir aşama olan ailelerle bire bir görüşmelerle Dom kültürünü ve ihtiyaçlarını birinci ağızdan öğrenmek ve çalışmaları bu ihtiyaçlar doğrultusunda tasarlamak amacıyla gerçekleştirildi.

Proje kapsamında 9 ev ziyaretinde annelerle (ve bazen babalarla da), Semtteki ilk okulun öğretmenleri ve rehber öğretmeniyle, Çocuk Büro’yla, Muhtarla, Esnafla, Göçmen Dayanışma Mutfağı’yla, Domlarla çalışmış STK’larla,Türkiyeli çocuklar ve Suriyeli çocuklarla görüşülmüştür.

Tarlabaşı Toplum Merkezi’nden Destek Alan Mültecilerin İhtiyaç Tespit Raporu
TARİH: Feb 2017-Aug 2017
BÜTÇE: 28.800TL
İŞBİRLİĞİ: GIZ

Suriyeli Dom Çocuklar İçin Sosyal İçerme

Projede yaratıcı drama, beden perküsyonu ve el işi atölyeleri gibi aktivitelerle gerçekleştirilen psiko-sosyal destek faaliyetleri aracılığıyla suriyeli dom çocukların sosyal içermesi hedeflenmiştir.

TARİH: May 2016-Feb 2017
BÜTÇE: 49.000USD
İŞBİRLİĞİ: US Dept of State

My City / Benim Şehrim

“Benim Şehrim” Yaratıcılık Çalıştayı, 10-12 Mayıs 2016

Pellentesque id facilisis turpis. Aliquam sit amet vulputate nunc. Quisque maximus in erat lobortis posuere. Orci varius natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Mauris eget elit sollicitudin, porta lectus non, sagittis orci. Suspendisse ac nulla commodo, feugiat purus non, fringilla lectus. Aenean non quam et quam rutrum tempor sed suscipit dui. Sed non elit et nunc sodales euismod at vulputate orci. Nunc nec bibendum mi.

Benim Şehrim Video Atölyesi: Astronot Kral / My City Video Workshop: King Astronaut
Benim Şehrim Video Atölyesi Kameraarkası ve Röportajlar / My City Video Workshop Backstage and Interviews
TARİH: Oct 2015 - August 2017
BÜTÇE: 67.000 Euro
İŞBİRLİĞİ: Bernard van Leer Vakfı

Çocukların Şiddet Algısı PROJE WEB SİTESİ İÇİN TIKLAYIN

“Ben parkta top oynuyorum. Sonra savaş oldu. En son savaşta bütün dünyayı karaladılar. Sonra ben ve arkadaşım öldük.”

Çocukların gözünden şiddetin nasıl algılandığını araştırmayı, çocukları şiddet içeren etkileşimlere karşı güçlendirmeyi ve toplumda bu konuda duyarlılık yaratmayı hedefleyen bu projenin temel faaliyeti olarak Tarlabaşı’nda yaşayan 7-15 yaş arası çocuklarla oturumlar ve atölye çalışmaları yürütülmüştür.

Sözel paylaşımlara ek olarak resim, hikaye yazımı, fotoğraf gibi sanatsal ifade araçlarının da kullanıldığı bu çalışmalarda çocukların günlük hayatlarında şiddet yaşantılarını nasıl algıladıkları ve kavramsallaştırdıkları araştırılmıştır. Proje kapsamında yürütülecek atölye çalışmalarına Tarlabaşı’nda yaşayan 7-15 yaşlarında toplam 87 çocuk katılmış, araştırma ayağı kapsamında 30 çocuğun atölye çalışmaları incelenmiştir.

Bu çalışmanın araştırma ayağını İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Zeynep Çatay yürütmüştür. Bu kapsamda atölyelerdeki sözel paylaşımların ve sanatsal ürünlerin içerik analizi gerçekleştirilmiş, temalar ve kavram haritaları çıkartılmıştır. Bu proje ayrıca Klinik Psikoloji Yüksek Lisans öğrencileri olan Merve Özgüle ve Çimen Güldöker’in yüksek lisans bitirme tezine kaynaklık etmiştir.

Çocukların Şiddet Algısı, Öykü Yazma Çalışmaları
Çocukların Şiddet Algısı, Fotoğraf Çalışmaları
Çocukların Şiddet Algısı Sergisi, 25 Nisan 2017, Nazım Hikmet Kültür Merkezi
TARİH: June 2015-Sept 2016
BÜTÇE: 42.500USD
İŞBİRLİĞİ: Empower Foundation

Genç Sağlık

Gönüllü eğitimleri, bireysel destek çalışmaları, cinsel sağlık eğitim ve danışmanlığı, beceri geliştirmeye yönelik photoshop ve webe giriş kursu, dış geziler, sosyal medya genç grupları yapılan faaliyetler arasındadır.

Tarlabaşı Genç Sağlık BLOG
TARİH: 2015-2016
BÜTÇE: 96.698 TL
İŞBİRLİĞİ: Sabancı Vakfı

Genç Ses

Sabancı Vakfı tarafından Mode İstanbul ortaklığında on ay boyunca toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında farkındalık yaratmak ve konuyu yaygınlaştırmak amacıyla Tarlabaşı’nda gerçekleştirilmiştir.

Genç Ses’in amacı, toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifiyle kadın haklarına olan duyarlılığı yaygınlaştırmaktır.

Jinler, Sabancı Vakfı desteği ile Tarlabaşı Toplum Merkezi (TTM) tarafından yürütülen projenin başında, cinsel sağlık, üreme hakları gibi konularda eğitim aldılar, sinema ve sergilere giderek tartışmalarda bulundular. Blogu açarak beden, roller, haklar üzerinden baskın söylemleri sorgulamaya ve kendi hikayelerini paylaşmaya başladılar. Proje ortağı MODE İstanbul’un 66 Kolektif üyeleriyle düzenlediği dijital medya atölyesine katılarak fotoğraf, video teknikleri, yazılı ve görsel-işitsel hikaye anlatımı, kamera/ışık kullanımı ve montaj üzerine eğitimler gördüler.

Bu atölyede üretilen videoların ilk gösterimi 30 Mayıs 2016’da Documentarist kapsamında gerçekleşti.

Jin Fikirler’den toplumsal cinsiyet filmleri, 22 Haziran 2016, T24 Haberi
VİDEO:
VİDEO:
VİDEO:
VİDEO:
TARİH: 04.2014-04.2015
BÜTÇE: 40.000 TL

Benim de Söyleyeceklerim Var

Proje, dezavantajlı çocukların toplumsal katılımını artırmak, ihtiyaç ve taleplerini iletebilecekleri araçlara erişimlerini sağlamak, sosyal gelişimlerini desteklemek ve sorun, ihtiyaç, istek ve beklentileri konusunda yazılı materyal ve sosyal medya aracılığıyla toplum genelinde farklındalık yaratmak amacıyla yürütüldü.

Projede çocuklar, bir sene boyunca haftada üç kez toplanarak çocuk hakları odağında tartıştılar; gündeme dair fikirlerini söylediler, üç ayda bir olmak üzere toplam dört dergi çıkardılar.

Proje Raporu için tıklayın

Çevre Teması
Engelli Hakları İnsan Haklarıdır
Okul Teması
Kadın Hakları
Açık Radyo Söz Küçüğün Programı, Parlayan Çocuklar Ekibi, 23.03.2015
TARİH: Jan-Dec 2011
BÜTÇE: 50.727Euro

Mother-Child Learning Together Project

The project aimed at combining education both for mothers and children. While 53 children attended early childhood education program at TTM to assist their development, 29 mothers attended seminars on citizenship rights, parenting attitudes, positive discipline methods, child-development, domestic violence, effective communication techniques, sanitation and hygiene.

TARİH: 2007-2008
BÜTÇE: 80.890Euro

project in the framework of Strengthening Civil Society in the Pre-Accession Process-NGO Grant Facility

TARİH: Dec 2005-Dec 2007
BÜTÇE: 82.600Euro

project in the framework of EIDHR Turkey 2004 Micro Project Programme