MODE İstanbul

VİDEOLAR

Tarlabaşı Toplum Merkezi katılımıyla MODE İstanbul tarafından 13-17 Ağustos 2012 tarihleri arasında gerçekleşen Tarlabaşı’ndan Dijital Hikâyeler Atölyesi kapsamında Tarlabaşı Toplum Merkezi öğrencilerinden seçilen 11-19 yaşlarında 5 katılımcı, giriş seviyesinde dijital hikâye anlatımı, senaryo yazımı, dijital kamera kullanımı ve video montaj konularında bilgi aldılar. Bu atölyeler sonunda gruplar halinde 2-3 dakikalık “Tarlabaşı’nda Yaşam” konulu dijital hikâyeler (videolar) oluşturdular. Kendileriyle, aileleriyle, Tarlabaşı’nda yaşayan tanıdıklarıyla ve/veya Tarlabaşı Toplum Merkezi’ndeki deneyimleriyle ilgili, daha önce ve atölye sırasında çektikleri fotoğrafları, videoları; yaptıkları ses kayıtlarını ve buldukları müzikleri kullanarak işte bu videoları hazırladılar. Açıklamalarıyla tüm videolar Vimeo’dan da topluca görülebilir: https://vimeo.com/album/2440298

Tarlabaşı’ndan Dijital Hikâyeler Atölyesi, şu temel ilkeleri gözetilerek düzenlendi:

  • Genç insanları kendilerini, kimliklerini, düşüncelerini ifade etmeleri yönünde yetkin kılmak
  • Genç insanlara bu yönde temel iletişim ve görsel-işitsel beceriler kazandırmak
  • Genç insanlara akranlarıyla ortaklaşa çalışmalar yürütmek için olanaklar sağlamak
  • Takım çalışması, farkındalık, özgüven ve yaratıcılık aşılamak
  • Çeşitli altyapı, maddi ve sosyal olanaklardan yoksun genç insanları kapsamak
  • Farklı sosyal çevre ve coğrafyalardan gelen genç insanları ortak bir paylaşım platformunda buluşturmak

Tarlabaşı Toplum Merkezi’nin katılımıyla gerçekleştirilen atölye, MODE Istanbul tarafından, Doc Next Network’ün Remapping Europe projesi kapsamında European Cultural Foundation desteği ile gerçekleştirilmiştir. Atölyede tamamlanan videolar, katılımcıların ve ailelerinin onayı ile Doc Next Network’ün Medya Koleksiyonu’na girerek Documentarist (İstanbul), Amsterdam Belgesel Film Festivali - IDFA (Amsterdam), Cannes Film Festivali (Fransa) ve Planete+Doc Film Festivali gibi çeşitli ulusal ve uluslararası festival ve etkinliklerde gösterime girmişlerdir.

Süreci bir de MODE İstanbul’un kurucu direktörü ve atölyenin yürütücüsü Gökçe Su Yoğurtçuoğlu’dan dinleyelim...

“13-17 Ağustos 2012 tarihleri arasında Tarlabaşı Toplum Merkezi öğrencilerinden Yaren Çokol, Büşra Örnek, Seyithan Alkan, Berkay Yücel ve gönüllülerden Emrah Demirel’in katılımıyla gerçekleştirdiğimiz “Tarlabaşı’ndan Dijital Hikâyeler” atölyesi hem çok keyifli hem de çok verimli bir çalışma oldu. Genç yönetmen adaylarımızla atölye öncesinde tanışarak içerik ve tema hakkında bilgi verdik. Atölyenin ilk iki gününde, eğitmenimiz Kerem Kurdoğlu hikâye anlatımı ve senaryo yazımı konularına giriş yaptı. Bu kısımda katılımcılarımız önce kendileriyle, aileleriyle, Tarlabaşı’nda yaşayan tanıdıklarıyla ve TTM’deki deneyimleriyle ilgili verdiğimiz soruları cevaplayarak birbirleriyle paylaştılar. Daha sonra hikâyelerini kendi ağızlarından seslendirdikleri metinler haline getirdiler ve anlattıklarını görselleştirmek için nasıl çekimler yapmaları gerektiğine karar verdiler. Ardından eğitmenimiz Serdar Ferit ile kamera kullanımı ve montaj konusunda ön bilgi almak üzere egzersizler yaptılar. Üçüncü gün, sanat yönetmenimiz Sena Başöz’ün yardımıyla Tarlabaşı sokaklarında ve katılımcılarımız evlerinde çekimlerimizi tamamladık. Dördüncü gün Dijital Film Akademisi’ne giderek montaja başladık, ses kayıtlarını yaptık ve müzikleri seçtik. Tüm katılımcılarımız senaryo yazımı, çekim ve montaj sürecinde aktif rol alarak yeteneklerini kanıtladılar! 2 ila 3 dakikalık videolarını İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’ndeki sinema salonunda seyircilere sundular ve bol bol alkış aldılar, hepimize ilham verdiler. Daha sonra bu videoları Documentarist hatta Cannes Film Festivali gibi birçok uluslararası festivalde seyircilerle buluşturmaya devam ettik. Yaren’i, Büşra’yı, Seyithan’ı, Berkay’ı ve Emrah’ı bir kez daha kutluyor ve yaratıcılıklarını tebrik ediyoruz! Ceren ve Nurgül’e de tüm destekleri için yeniden teşekkür ediyor ve sevgilerimizi iletiyoruz.”