DUYURULAR

29.03.2016

Oyuncak Kütüphanesi için Sen de Bağış Yap!

Tarlabaşı Toplum Merkezi KEDV’den aldığı fikirle merkezde bir oyuncak kütüphanesi kurmaya karar verdi.

Oyuncak Kütüphanesi, kütüphane gibi işliyor. Çocuklar oynamak istedikleri bir oyuncağı seçiyor, ismini ve iletişim bilgisini yazdırıyor ve oyuncağı eve götürüyor. Eve götürdüğü oyuncağı geri getirdikten sonra yeni oyuncak alabiliyor.

Yoksullukla mücadelede, aileler geçim sorunları yaşarken kimi zaman çocukların kendilerine ait bir odaları, bir yatakları, bir çalışma masaları ve bir oyuncakları dahi olamıyor. Çoğu çocuk kalabalık ev şartlarında ev işleri yapmak, kardeşlerine bakmak gibi sorumluluklar yüklenerek çocukluğunu çok kısa bir süre yaşayabiliyor. Bu ve benzeri nedenlerle açılmak istenen oyuncak kütüphanesi için CİNSİYETÇİ OLMAYAN, ŞİDDET İÇERMEYEN, ÇOCUKLARIN YARATICILIKLARINI GELİŞTİREN oyuncak bağışlarınızı bekliyoruz.

Cinsiyetçi oyuncaklar: Oyuncakların üzerinde belli bir cinsiyete aittir ibaresi ve rengi yer alan, mesela pembe kutu içinde satılan bebekler, mutfak oyuncakları, vs..

Şiddet içeren oyuncaklar: Her türlü silah ve tabanca, bıçaklar, kılıçlar, savaş oyuncakları, vb.

Yaratıcılığı geliştiren oyuncaklar: Kutu oyunları, ahşap oyuncaklar, bilim ve deney setleri, uzay ve astronomi setleri, Legolar, zekâ küpleri, çok kişiyle, grupla oynanabilecek oyuncaklar, el becerilerini geliştiren oyuncaklar, hayal gücünü geliştiren oyuncaklar, puzzlelar, doğa ve çevre bilincini geliştiren oyuncaklar, fiziksel, cinsel ve etnik çeşitliliği içeren oyuncaklar (siyah, engelli, kilolu vb)

DUYURU ARŞİVİ