DUYURULAR

Etkinlik Zamanı: 28 NİSAN / 18:30

"DEPO: Akıl Hastanesi’nde Hayat" Belgesel Gösterimi ve Söyleşi

Tarlabaşı Toplum Merkezi, Gönüllü Etkinlikleri kapsamında bu ay Can Dinlenmiş ve Ege Kanar'ın ilk belgesel çalışması olan Depo: Akıl Hastanesinde Hayat'ın gösterimini gerçekleştiriyor.

28 Nisan Salı günü saat 18:30'da İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Sinema Salonu'nda gerçekleşecek gösterimin ardından, yönetmenlerden Ege Kanar ve RUSİHAK ekibinden Şehnaz Layıkel ve Can Feyzioğlu söyleşi için aramızda olacak. Soru-cevap şeklinde ilerleyecek olan söyleşide hem izleyicilerin filme ya da genel olarak Türkiye'de ruh sağlığı alanına dair merak ettiği konulara, hem de RUSİHAK'ın alandaki çalışmalarına değinmeyi istiyoruz.

Orada görüşmek dileğiyle!

Konuşmacılar:
Şehnaz Layıkel, Can Feyzioğlu (rusihak), Ege Kanar (yönetmen)

Film İngilizce alt yazılı ve herkesin katılımına açıktır!

Depo: Akıl Hastanesinde Hayat, Türkiye'de ruh sağlığı alanında hizmet veren devlet kurumlarının iç yapılarına dair gözlemler sunabilmeyi, bu kurumlarda kalanların yaşadıkları sorunları görünür kılabilmeyi ve varolan açmazlara dikkat çekerek mevcut sisteme alternatif olası modelleri tartışmaya açabilmeyi amaçlıyor.

RUSİHAK [Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi] tarafından Sağlık Bakanlığı izni ve Avrupa Birliği fonları ile Eylül 2012'den beri yürütülen bir sivil izleme çalışması sırasında çekimleri tamamlanan bu film; Adana, Elazığ, Manisa, Samsun ve İstanbul'da bulunan çeşitli kapalı kurumlarda gündelik hayatı yansıtan görüntülere, izleme ekibinin hizmet alanlar ve hastane personeli ile yaptığı görüşmelere ve kendi disiplinlerinden bu alanı değerlendiren çeşitli uzmanların görüşlerine yer veriyor.

Mayıs 2014 tarihinde RUSİHAK tarafından düzenlenmesi planlanan uluslararası sempozyumda ilk kez gösterilmesi ve çeşitli festivallerde yer alması amaçlanan film; kapalı kurumlara has normlara, ritüellere, hiyerarşik yapılara, kısacası mevcut sistemin ürettiği mekan ve kimlik politikalarına odaklanıyor.

Depo, bugüne kadar çeşitli fotoğraf, video ve mimari görselleştirme projelerinde yer almış olan Can Dinlenmiş ve Ege Kanar'ın ilk belgesel çalışmasıdır.

Filmin yapım sonrası aşamasının aksamadan ilerleyebilmesi açısından sağlayacağınız katkı büyük önem taşıyor.

DUYURU ARŞİVİ