DUYURULAR

Etkinlik Zamanı: 13 ŞUBAT / 16:00 – 20:30

"BUÇUK-THE HALF" Belgesel Gösterimi ve Söyleşi

Tarlabaşı Toplum Merkezi Gönüllü Etkinlikleri kapsamında 13 Şubat Cuma günü saat 16:00'da Elmas ve Haluk Arus'un yönetmenliğini gerçekleştirdiği 'Buçuk-TheHalf' belgeselini izliyoruz.

Gösterimin ardından Sıfır Ayrımcılık Derneği'nden Hatice Çetinkaya ile ''Türkiye'deki Roman Grupları ve Romanlara Yönelik Ayrımcılık' başlıklı bir söyleşi gerçekleştireceğiz.

Etkinlik Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Merkezi'nin Cihangir'de bulunan mekanında gerçekleştirilecek. Mekan desteğinden ötürü Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Merkezi'ne teşekkür ederiz.

Belgesel Hakkında:

Eski ama hala kullanılmakta olan tabire göre, dünyanın yetmiş iki milletinin yanında Romanlar 'yetmiş iki buçukuncu' milleti oluşturuyor. Buçuk, kendisi de Roman kökenli olan Elmas Arus ile eşi Haluk Arus'un Türkiye'nin yedi bölgesine yaydıkları, otuz sekiz ili kapsayan, Romanlar üzerine yapılmış kapsamlı bir çalışma. Belgesel Çingeneleri, Türkiye'nin her yanındaki Romlar, Lomlar ve Domların yaşamları, kültürel farklılıkları, sosyal düzenleri, gelenekleri ve kendi aralarındaki çelişkilerini, sosyal, kültürel ve ekonomik açmazlarını anlatıyor.

Yönetmenler Hakkında:

Elmas ARUS
1979 Amasya doğumlu. Trakya Üniversitesi Radyo Televizyon Yayıncılığı Bölümü ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite yıllarında Roman olmasından kaynaklı Romanlar konusuna ilgi duymaya başladı ve Buçuk adlı belgeselle ilgili çalışmalara o dönemde başladı.

H.Haluk ARUS
1971 İstanbul doğumlu. 1996 yılında Anadolu Üniversitesi Radyo TV Tekniği Bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli dizi filmlerde kurgucu olarak görev yapmaya başladı. Eşi Elmas Arus ile birlikte ilk filmleri olan Göçün Türküsü'nü 2008 yılında tamamladılar.

DUYURU ARŞİVİ